Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
Uwaga startujemy ze zdalną rekrutacją!
Drodzy Uczniowie i Rodzice! Umożliwiamy złożenie wniosku do naszej szkoły w formie elktronicznej. Wierzymy, że skorzystanie z najnowszych możliwości ułatwi złożenie całej dokumentacji i przebrnięcie przez wniosek. Wszystkie dane z formularza przesyłane są na oficjalny mail sekretariatu, a połączenie zabezpieczone jest certyfikatem ssl.
Do końca rekrutacji zostało
Dzień(s)
:
Godzina(y)
:
Minut(y)
:
Sekund(y)
Kierunki kształcenia
TECHNIKUM
TECHNIK INFORMATYK
INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych.
INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych.
BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA
Kształcimy w zawodach: sprzedawca,fryzjer,mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, elektryk, stolarz, ślusarz, murarz, cukiernik,tapicer,kucharz, magazynier,monter sieci i urządzeń sanitarnych i inne (kierunki kształcenia powstają w odpowiedzi na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy ale także wynikają z zainteresowań uczniów).
Co nas wyróżnia?
1. Nowoczesne pracownie nauki zawodów
Pracownia lokalnych sieci komputerowych i sieciowych systemów operacyjnych
Pracownia zbudowana jest z centralnego punktu dystrybucyjnego MDF oraz 4 czteroosobowych stanowisk ćwiczeniowych IDF. Umożliwa to budowanie od jednej do kilkunastu lokalnych sieci komputerowych LAN, oraz podłączanie ich do rozległych sieci komputerowych WAN. Zaprojektowana jest w taki sposób, aby możliwe było wykonywanie i badanie także sieci radiowych. Atutem pracowni są bardzo dobrze wyposażone stanowiska ćwiczeń zarówno w elementy pasywne, jak i urządzenia aktywne, umożliwiające samodzielną pracę każdego ucznia. W czasie zajęć uczniowie mają możliwość praktycznego wykonania projektu sieci strukturalnej, instalacji fizycznej punktu abonenckiego i dystrybucyjnego, pomiaru dynamicznego wykonanej instalacji. Poznają zasady działania i konfiguracji urządzeń lokalnych sieci komputerowych od zarządzalnych przełączników, routerów, punktów dostępowych, firewalli, telefonów VoIP i serwerów.
Pracownia urządzeń techniki komputerowej
Pracownia wyposażona została w 15 stanowisk (na każdym zjadują się 3 jednostki centralne: jedna z pełnym wyposażeniem w części zamienne do montażu, rekonfiguracji sprzętowej; druga – do testowania, diagnozowania uszkodzeń i naprawy komputerów, trzecia – do wirtualizacji i konfiguracji różnych systemów operacyjnych. Na wyposażeniu pracowni znajduje się także: stanowisko do reballingu ze stacją BGA oraz systemem inspekcji PCB, oscyloskop cyfrowy, drukarka 3D, testery zasilaczy, mierniki cyfrowe.
2. W pełni odnowione wnętrze szkoły
2. Wysoka zdawalność egzaminów zawodowych
Jesteśmy na liście najlepszych techników w Polsce!
W Ogólnopolskim Rankingu Szkół, który przygotowywany jest przez „Perspektywy” Technikum w Zespole Szkół Samorządowych w Witnicy uplasowało się na 96 (z 300 punktowanych) miejscu w kraju, zasługując tym samy na miano ZŁOTEJ SZKOŁY 2018!. Ranking tworzony jest osobno dla szkół ogólnokształcących i techników. Jako kryterium oceny szkół w rankingu obliczany jest tzw. wskaźnik rankingowy, na który składają się sukcesy uczniów w olimpiadach, wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki egzaminów zawodowych a także opinia akademicka.
W Ogólnopolskim Rankingu Szkół, który przygotowywany jest przez „Perspektywy” Technikum w Zespole Szkół Samorządowych w Witnicy uplasowało się na 165 (z 500 punktowanych) miejscu w kraju, zasługując tym samy na miano SREBRNEJ SZKOŁY 2022!. Ranking tworzony jest osobno dla szkół ogólnokształcących i techników. Jako kryterium oceny szkół w rankingu obliczany jest tzw. wskaźnik rankingowy, na który składają się sukcesy uczniów w olimpiadach, wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki egzaminów zawodowych a także opinia akademicka.
3. Nowoczesne zaplecze sportowe
Szkoła wyposażona jest w nowoczesną salę gimnastyczną, siłownię, salkę fitness, boisko wielofunkcyjne oraz bieżnię ze sztuczną nawierzchnią. W godzinach popołudniowych uczniowie szkoły mogą korzystać z siłowni oraz salki fitness. Dodatkowo w sali gimnastycznej odbywają się zajęcia sportowe: tenis stołowy (prowadzi Klub „Witniczanin”, siatkówka dziewcząt (prowadzi stowarzyszenie „DAR”).
4. Przyjazne, stymulujące środowisko szkolne
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego (WSDZ), funkcjonujący w Zespole Szkół Samorządowych w Witnicy, obejmuje działania podejmowane przez placówkę w celu przygotowania uczniów do wyboru zawodu, poziomu i kierunku kształcenia.
Doradztwo zawodowe prowadzone jest planowo, zgodnie z WSDZ przez 3 dyplomowanych szkolnych doradców zawodowych. Na każdy rok szkolny nauczyciel doradztwa zawodowego przygotowuje szczegółowy plan działań z uwzględnieniem potrzeb uczniów.
Przykładowe cele doradztwa zawodowego realizowane w szkole to: przygotowanie uczniów do pełnienia roli pracownika, przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. Inne zadania to: pomoc uczniom w planowaniu dalszej kariery zawodowej, udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom, monitorowanie losów absolwentów. Pozostałe zadania doradcy zawodowego skupione są na kształtowaniu umiejętności skutecznego poruszania się uczniów na rynku pracy, przygotowaniu ich do nieustannej mobilności zawodowej, do właściwej autoprezentacji i radzenia sobie ze stresem.
Istotnym zadaniem doradztwa zawodowego jest przygotowanie ucznia do samodzielnego założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej, kształtowanie kompetencji interpersonalnych oraz umiejętności rozwiązywania konfliktów, wskazanie możliwości uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji zawodowych (staże zawodowe, certyfikaty i tytuły zawodowe).
W ramach WSDZ dyrektor szkoły i doradcy zawodowi współpracują z następującymi instytucjami: Poradnią Psychologiczo-Pedagogiczną w Kostrzynie nad Odrą, CECH-em Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp., Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorzowie Wlkp., Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gorzowie Wlkp., Krajowym Ośrodkiem Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Powiatowym Urzędem Pracy w Gorzowie Wlkp., Wojewódzkim Ośrodkiem w Gorzowie Wlkp., Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gorzowie Wlkp.
W ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Gminie Witnica” realizowane są dodatkowe zadania z zakresu doradztwa zawodowego, taki jak:
- Diagnoza indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz predyspozycji zawodowych i osobowych ucznia – IPD (Indywidualne Plany Działań)
Celem wsparcia jest określenie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz predyspozycji zawodowych i osobowych każdego ucznia do wykonywania poszczególnych zawodów, planowania ścieżki kariery, rozwijania mocnych stron oraz niwelowania słabych. Dodatkowo IPD jest bazą do indywidualnej pracy ucznia z doradcą zawodowym lub coachem.
- Kształtowanie kompetencji interpersonalnych – trening interpersonalny.
Celem treningu jest rozwój kompetencji interpersonalnych „miękkich” ucznia. Szczególnie rozwój inteligencji emocjonalnej (komunikacja interpersonalna, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, podejmowanie decyzji, wyznaczanie celów, planowanie i organizacja).
- Wypracowanie indywidualnej ścieżki edukacyjno-zawodowej ucznia – Szkolenie 1:1.
Na podstawie IPD oraz treningu interpersonalnego indywidualne wsparcie ucznia, które ma na celu między innymi rozwój mocnych stron, niwelowanie słabych, wyznaczenie ścieżki kariery ucznia, praca z ograniczającymi przekonaniami, motywacja ucznia do działania.
- Umiejętności przedsiębiorcze
Kurs kształtujący kompetencje przedsiębiorcze u uczniów niezbędne na rynku pracy: planowanie, organizowanie, zarządzanie, negocjacje, biznesplan, marketing, sprzedaż, negocjacje, przywództwo, aspekty prawne, predyktory sukcesu i inne.
- Trening kreatywności i innowacyjności
Kurs kształtujący kompetencje myślenia kreatywnego i innowacyjnych rozwiązań oraz przygotowania/otwartości do zmian.
KORZYŚCI OGÓLNE WYNIKAJĄCE Z PODNIESIENIA KOMPETENCJI MIĘKKICH NA RYNKU PRACY:
- Rozwój inteligencji emocjonalnej,
- Zwiększenie umiejętności praktycznych uczniów,
- Zdobycie podstaw oraz motywacji do dalszego rozwoju i nabywania nowych kompetencji,
- Wyznaczenie własnej ścieżki rozwoju zawodowego i osobistego każdego ucznia,
- Ułatwienie wejścia na rynek pracy,
- Konkurencyjność uczniów jako potencjalnych pracowników,
- Większa elastyczność ucznia na rynku pracy,
- Możliwość/zwiększenie szans zatrudnienia,
- Podniesieni kultury osobistej,
- Umiejętność pracy w zespole,
- Umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz podejmowania decyzji,
- Zwiększenie dopasowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy,
- Zmniejszenie bezrobocia u absolwentów.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Wykwalifikowana kadra
Atrakcyjna oferta zajęć pozalekcyjnych
Poznaj nas bliżej
Zobacz co piszą o nas inni
„Modernizujemy nasze pracownie nauki zawodu! Poznajecie były gabinet chemiczny? Od 1 września będzie tam pracownia urządzeń techniki komputerowej. W gabinecie ekonomicznym powstanie baza logistyków. W Lab. 2 – profesjonalna pracownia sieci komputerowych i sieciowych systemów operacyjnych. Lab. 2 zamieni się w pracownię baz danych i aplikacji internetowych. Całość inwestycji to ponad 600 tys. zł. pozyskanych z funduszy unijnych „.
„8 grudnia w Zespole Szkół Samorządowych w Witnicy po raz kolejny odbyła się Akcja Krwiodawstwa. Jak zwykle nie zawiedli pełnoletni uczniowie szkoły, ich rodzice, absolwenci ,,Kopernika” oraz mieszkańcy Witnicy a nawet Kostrzyna. Dzięki ich ofiarności pracownicy Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Gorzowie wykonali 38 donacji, pozyskano ponad 17 litrów bezcennego daru – krwi”.
Najczęściej zadawane pytania
Technik a egzaminy zawodowe?
Aby uzyskać tytuł technika oraz dyplom zawodowy trzeba zdać wszystkie egzaminy zawodowe, które sfinansuje Tobie szkoła. Za egzaminy poprawkowe będziesz musiał zapłacić sam. Egzaminy odbywają się w budynku szkoły.
Jak zostać uczniem tej szkoły?
Co roku Szkoła prowadzi nabór do klas pierwszych: licealnych, technicznych i zawodowych. Po wypełnieniu i dostarczeniu odpowiednich dokumentów trwa proces rekrutacji. Na pozytywny rezultat mają wpływ: Twoje wyniki w nauce, wyniki egzaminów, zachowanie, osiągnięcia sportowe oraz udział w konkursach szkolnych.
Czy mój syn/córka może czuć się bezpiecznie w szkole?
Naturalnie. O swoich problemach uczeń zawsze może porozmawiać z nauczycielami, wychowawcą lub pedagogiem szkolnym. Dodatkowo w konkretnych godzinach pracuje psycholog oraz pielęgniarka. W sprawach nagłych do dyspozycji ucznia jest także wyrozumiała dyrekcja.
Czy w tej szkole są organizowane zajęcia dodatkowe?
Tak – organizowane są zajęcia w ramach projektu unijnego m.in dla szkół branżowych I stopnia takie jak „Kurs obsługi kas fiskalnych” czy „Kurs spawania metodą MAG” także dla techników „Kurs aplikacji internetowych” „Kurs programowania maszyn CNC” i wiele innych. Wszystkie zakończone egzaminem, który podnosi kwalifikacje ucznia na rynku pracy.
Dowozy szkolne dla osób spoza Witnicy?
Dzięki umowie zawartej z przewoźnikiem, szkoła finansuje dojazd tylko autobsem szkolnym z pobliskch miejscowości tak, aby uczniowie mogli bez większych problemów uczęszczać do szkoły po okazaniu legitymacji.
3. Poznaj naszą szkołę od wewnątrz
Dbamy, aby każde wydarzenie zostało uwiecznione w postaci licznych galerii zdjęciowych. Jest to tradycja, która sięga lat 60 i jest kontynuowana po dzień dzisiejszy. Albumy są odpowiednio uporządkowane dzięki temu łatwo znajdziesz interesujące cię zdjęcia. Dodatkowo uczniowie mogą rozwijać swoje talenty, tworząc produkcje filmowe o tematyce szkolnej – zarówno humorystyczne, jak i bardziej oficjalne – na przykład na rekrutację. Wszystko po to, abyś mógł poznać nas i naszą szkołę bliżej!