KURSY SPECJALISTYCZNE
Zdobądź nowe kwalifikacje!
WIZYTY STUDYJNE
Wizyta studyjna ma na celu praktyczną prezentację zakresu działalności danej firmy, jej struktury organizacyjnej oraz procesów technologicznych w niej zachodzących.
Celem wizyty będzie zwiększenie Twoich kompetencji zawodowych.
Podczas wizyty studyjnej uczniowie TL będą mieli możliwość w sposób praktyczny usystematyzować wiedzę z zakresu kwalifikacji SPL.04 – Obsługa transportu oraz kwalifikacji lub SPL.01 – Obsługa magazynu.
Przed wyjazdem na wizyty studyjne Organizator wizyt studyjnych przeprowadzi z uczniami 2-h
zajęcia wprowadzające ucznia w tematykę danej wizyty studyjnej.
Wykorzysta do tego zasoby dostępne na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej.
WIEDZA I PRZYGODA CZEKAJĄ NA CIEBIE!
STAŻE UCZNIOWSKIE
WIZYTY STUDYJNE
- Staż uczniowski przeznaczony jest dla uczniów kształcących się w Technikum w Szkole. Z rekrutacji na staże wyłączeni są uczniowie ostatnich klas. Na staż pierwszeństwo będą mieli uczniowie klas, dla których zaplanowano ostatnią w cyklu kształcenia obowiązkową praktykę zawodową.
- Staż uczniowski – w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe będzie realizowany z zachowaniem najwyższych standardów jakości, na zasadach określonych w tej ustawie, tak aby ułatwiał uzyskanie doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami poprzez odbycie stażu w rzeczywistych warunkach pracy, bez nawiązywania stosunku pracy.
- Celem staży jest przygotowanie przyszłych pracowników pod względem praktycznym do wykonywania pracy w określonym zawodzie, wynikającym z konkretnego zapotrzebowania pracodawców.
- Ilość osób: 157
- Czas trwania stażu uczniowskiego:
- w roku szkolnym 2024/25: 140 godzin (37 osób),
- w roku szkolnym 2025/26: 140 godzin, (56 osób),
- w roku szkolnym 2026/27: 120 godzin (64 osoby).
- Terminy:
XI.2024, VII-VIII.2024
XI.2025, VII-VIII.2025,
XI.2026, VII-VIII.2026.
- Staż uczniowski jest obowiązkowo rozliczany z wykorzystaniem stawki jednostkowej opisanej w „Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027”, monitorowany za pomocą wskaźnika dotyczącego staży uczniowskich zdefiniowanego na Liście Wskaźników Kluczowych na lata 2021-2027 dla EFS+, którego wartość docelowa jest określana we wniosku o dofinansowanie i dla projektu wynosi 157 staży uczniowskich. (20.700 h stawek jednostkowych).
- Stawka jednostkowa obejmuje wszystkie niezbędne koszty związane z organizacją i prowadzeniem stażu uczniowskiego, tj. koszty: świadczenia pieniężnego (wraz z należnymi pochodnymi – o ile są wymagane zgodnie z przepisami krajowymi) dla ucznia odbywającego staż uczniowski (stypendium) w wysokości 80% minimalnej stawki godzinowej za pracę; zakup niezbędnych materiałów i narzędzi zużywalnych niezbędnych uczniowi do odbycia stażu uczniowskiego; szkolenia BHP przed rozpoczęciem stażu uczniowskiego; badań lekarskich przed rozpoczęciem stażu uczniowskiego (o ile są wymagane); e) wynagrodzenia opiekuna stażysty podczas odbywania stażu uczniowskiego; wyżywienia podczas stażu uczniowskiego (o ile zasadne); noclegów i opieki nad stażystami w bursie itp. (o ile zasadne); dojazdów do/z miejsca odbywania stażu uczniowskiego; zakupu dzienniczków i innych materiałów niezbędnych do przeprowadzenia stażu uczniowskiego; ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków uczestników stażu.
- Po zrealizowanym stażu uczeń otrzyma zaświadczenie (na podst. Art. 121a ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe).
- Staże uczniowskie będą realizowane na podstawie trójstronnej umowy o realizację stażu (zgodnie z art. 121a Ustawy Prawo oświatowe, zawartej pomiędzy Podmiotem przyjmującym na staż, stażystą i podmiotem realizującym Projekt (Gminą Witnica).
- Zasady organizacji, finasowania oraz przebiegu staży uczniowskich definiuje „Regulamin organizacji staży uczniowskich realizowanych w ramach projektu Specjalista dla rynku pracy – efektywny system formalnego kształcenia zawodowego”.
WIZYTY STUDYJNE