Dzień życzliwości

utworzone przez | lis 20, 2024 | Ze Szkoły

Był to dzień wyjątkowy- pełen uśmiechów, miłych słów, gestów pozytywnych emocji i obfitował w różne atrakcje. Klasa 1BS,,A’’ przygotowała kolorowe karteczki z sentencjami. Każdy uczeń mógł wylosować kartkę ,,Weź ze sobą z miłe słowo’’. To z pewnością uczyniło, że dzień w szkole stał się bardziej radosny. Dla osłody tego dnia odbył się także kiermasz babeczek zorganizowany prze Samorząd Szkolny. Zebrane środki zostaną przekazane na akcję ,,Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem”. Serdecznie dziękujemy uczniom oraz rodzicom za dostarczenie słodkości. Kolejną atrakcją naszego święta była Skrzynka Życzliwości, za pośrednictwem której uczniowie i nauczyciele mogli przesłać pozdrowienia i życzenia do wybranych osób. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Bądźmy życzliwi każdego dnia!!Wszystkim, którzy uświetnili swoimi pomysłami i pracą Szkolny Dzień Życzliwości serdecznie DZIĘKUJEMY!!

Przyszłość rynku pracy 2030: Jakie kompetencje będą najcenniejsze?

 

Z raportów, takich jak „Future of Jobs Report” opracowywanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), wynika, że kompetencje cyfrowe staną się fundamentem dla wielu osób poszukujących pracy. W miarę jak cyfryzacja będzie przenikać każdą dziedzinę życia, zarówno w branży finansowej, zdrowotnej, edukacyjnej, jak i produkcyjnej, pracownicy/czki będą musieli/ały sprawnie poruszać się w środowisku cyfrowym.

Wraz z rozwojem technologii cyfrowych rośnie również liczba zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem. Według prognoz firmy Gartner w najbliższym czasie większość dużych organizacji wdroży zaawansowane systemy ochrony danych i będą potrzebować specjalistów/ek zajmujących się bezpieczeństwem informatycznym. Wiedza z zakresu ochrony prywatności, znajomość przepisów dotyczących danych osobowych (np. RODO), a także umiejętności reagowania na cyberataki będą niezbędne.

Znajomość podstaw sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz sieci neuronowych będzie coraz bardziej pożądana. W przyszłości praca w wielu branżach, takich jak medycyna, inżynieria czy logistyka, będzie wymagała umiejętności wykorzystywania AI do analiz, symulacji oraz automatyzacji procesów. Studenci/tki, którzy/e zdecydują się na zgłębianie wiedzy w tej dziedzinie, zyskają znaczną przewagę na rynku pracy.

Automatyzacja i postęp technologiczny wymuszają na pracownikach/czkach stałe dostosowywanie się do nowości. Zdolność szybkiego uczenia się nowych narzędzi i technologii oraz elastyczność będą kluczowe dla osób, które chcą utrzymać się na konkurencyjnym rynku pracy. Według badań przeprowadzonych przez LinkedIn, pracownicy/czki otwarci/te na rozwój i gotowi/e do nabywania nowych umiejętności cyfrowych będą znacznie bardziej pożądani/e przez pracodawców.

Kreatywne podejście do problemów i zdolność do generowania innowacyjnych rozwiązań to umiejętności, których maszyny jeszcze długo nie będą mogły w pełni naśladować. Osoby, które potrafią myśleć nieszablonowo, będą kluczowe dla firm chcących pozostać konkurencyjnymi. Według prognoz Światowego Forum Ekonomicznego kreatywność znajdzie się w czołówce najbardziej poszukiwanych kompetencji do 2030 roku.

Wraz z automatyzacją prostych zadań coraz większą rolę będzie odgrywać praca wymagająca bezpośredniego kontaktu z klientem oraz empatii. Inteligencja emocjonalna – zdolność rozpoznawania i reagowania na emocje innych – będzie nieoceniona, zwłaszcza w zawodach związanych z obsługą klienta, opieką zdrowotną czy zarządzaniem zespołem. Umiejętności te pomagają budować relacje oraz motywować i zarządzać ludźmi.

Umiejętność analizowania sytuacji, przewidywania skutków decyzji oraz rozwiązywania problemów będzie kluczowa. Krytyczne myślenie, rozumienie konsekwencji swoich działań oraz podejmowanie trafnych decyzji to kompetencje, które trudno zastąpić automatyzacją. W przyszłości pracodawcy będą oczekiwać od pracowników/czek umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji oraz radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Żyjemy w czasach, w których zmiany są szybsze niż kiedykolwiek wcześniej, co oznacza, że wiedza zdobyta e szkole może szybko przestać być aktualna. Dlatego eksperci/tki przewidują, że jedną z najważniejszych umiejętności przyszłości będzie gotowość do ciągłego uczenia się i doskonalenia. Pracownicy/czki gotowi/e do rozwijania swoich kompetencji, nawet w zupełnie nowych dziedzinach, będą szczególnie cenieni/one.

Powered by: CMS WordPress, Copyright 2021 ©: Zespół Szkół Samorządowych w Witnicy, Created by: Piotr Pantkowski

Witnickie Liceum Ogólnokształcące powstało w roku 1964, a budynek, w którym się mieści, oddano do użytku w 1969 roku. 15 października 1970 r. nadano szkole imię Mikołaja Kopernika.

Sprawdź naszego Facebooka i ofertę rekrutacyjną